05 maja 2020

e-myślenie NFZ

NFZ (spośród wielu) utrzymuje dwa główne informatory internetowe pozwalające wyszukiwać miejsca udzielana świadczeń. Jest to informator o Terminach leczenia (https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/) i wyszukiwarka w portalu ZIP (https://zip.nfz.gov.pl/). I tak:

1. W przypadku Informatora o terminach, podstawą jego działania jest sprawozdawczość, której prowadzenie zostało zawieszone przez Ustawę z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - art. 15 pkt. 4. W tej chwili w Informatorze publikowany jest niewielki zakres i to nieaktualnych danych. Dzieje się to w sytuacji gdy pacjentom masowo odwołuje się umówione wcześniej wizyty.

2. Informator ZIP, o którym Mazowiecki NFZ pisze tak: "Prosimy, aby nie korzystać z zakładki „Gdzie się leczyć” w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Docelowo funkcjonalności wygaszanego aktualnie serwisu przejmie serwis Internetowe Konto Pacjenta.". NFZ wygasza informator tylko dlatego, bo w nieokreślonej przyszłości jego miejsce może zajmie jakiś inny informator.

Ale na szczęście w NFZ pracują pomysłowe osoby rozumiejące potrzeby pacjentów. Dlatego przygotowywane są wykazy miejsc udzielania świadczeń w formie arkuszy lub plików PDF. Np. Mazowiecki NFZ przygotował 172 stronicowy plik PDF z informacją gdzie można sobie znaleźć miejsce udzielania świadczenia. Fakt, że nie pozwala on wygodnie wyszukać konkretnego świadczenia, nie pokazuje godzin otwarcia placówek, nie pokazuje udogodnień w danym budynku, nie pokazuj na mapie położenia placówek, ani jak długo się czeka w kolejce. Niemniej jednak ktoś się nad tym napracował i należy za to pochwalić NFZ.

Swoją drogą, ostatnio dużo mówi się o e-zdrowiu: e-receptach, e-skierowaniach, telemedycynie. Ale może przed wdrożeniem tych wszystkich rozwiązań powinno się najpierw włączyć e-myślenie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz