15 listopada 2015

NFZ bada poziom zadowolenia pacjentów


W listopadzie Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił pilotażową akcję oceniania przez pacjentów lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ankieta dostępna jest na stronach NFZ. Jej wypełnianie ma być możliwe do końca miesiąca.


Z tym przedsięwzięciem związanych jest kilka ciekawostek:
  • Jeszcze zanim ankieta została opublikowana, Porozumienie Zielonogórskie zdążyło zaprotestować i ogłosić, że uderzy ona w interesy lekarzy.
  • Z oceny wyrażonej przez pacjentów prawdopodobnie nic nie wyniknie, ale prezes NFZ twierdzi, że być może w przyszłości ocena pacjenta będzie miała wpływ na finansowanie placówek.
  • Ankieta jest anonimowa. Tak anonimowa, że ankietowany nie musi nawet podawać, którego świadczeniodawcę ocenia. Oznacza to również, że nie jest weryfikowane czy pacjent faktycznie jest zapisany w ocenianej placówce.
  • W ankiecie jest sporo bezsensownych pytań - np. po co pytać z jakiej wielkości miasta jest pacjent skoro można to wywnioskować po adresie ocenianej przychodni.
  • W ankiecie brak jest niektórych sensownych pytań. Jak można zrobić ankietę dotyczącą doświadczeń z przychodnią nie pytając jak często pacjent korzysta z jej usług?
  • NFZ m.in. pyta pacjentów jak łatwo dodzwonić się do rejestracji. Czy taki NFZ nie mógłby złapać się za słuchawkę i sprawdzić to samemu zamiast opierać się na anonimowych ankietach?


Podsumowując, NFZ przygotował możliwość oceniania jakości świadczonych usług przez przychodnie. Fajnie, że się tym ktoś zaczął interesować. Tylko szkoda, że ankieta sprawia wrażenie, że została przygotowana na kolenie i że z udzielanych odpowiedzi raczej nic nie wyniknie.


Więcej na temat ankiet można poczytać w informacji prasowej umieszczonej na stronie NFZ. A gdyby ktoś chciał znaleźć sobie jakąś przychodnię do oceniania, to listy przychodni POZ w poszczególnych województwach można znaleźć pod poniższymi odnośnikami:
DolnośląskieKujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie.

1 komentarz:

  1. chyba nie ma sie czego bac- tylko tego ze uzyja tego przeciw przychodni aby ja usunac z rynu

    OdpowiedzUsuń